Doğru Beslenmenin Püf Noktaları

0 42
  1. Bitkisel sıvı yağlar: Tereyağı, sade yağ, iç yağı ve yağlı peynirlerde bulunan hayvansal yağlar çok miktarda kolesterol içerirler ve bu nedenle kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarırlar. Bu yağlardan uzak durup, sadece bitkisel yağlar tercih etmelisiniz. Bitkisel yağlar kolesterol içermezler.
    Günlük ihtiyacımız olan yağ miktarı 1 gramdır ve bu miktarı kesinlikle aşmamalısınız. Yağın fazlası iç organlarınızın etrafında depolanır.
    Eğer genetik olarak kalp damar hastalıklarına yatkınsanız ya da bu hastalıklara sahipseniz hayvansal yağ ve margarinleri kesinlikle tüketmeyin.-
  2. Balık tüketimine dikkat etmek: Sofranızdan balığı kesinlikle eksik etmeyin. Hayvansal protein kaynaklarından en değerlisi balıktır. Ayrıca Omega 3 yağ asitleri, mineraller ve vitaminler içerir. Balıktaki bu yağ asitleri kalp ve damar sağlığı açısından son derece önemlidir. Balığın çok tüketildiği ülkelerde bu nedenle kalp rahatsızlıkları oranı daha düşüktür. Haftada 2 ya da 3 kez balık tüketirseniz kalp sağlığınız ve metabolizmanız için etkilerini görebilirsiniz.
    Balıktan sonra et olarak tüketeceğiniz diğer seçenekler tavuk ve hindi eti olmalıdır.3. Kırmızı et alımı: Çok fazla tüketiyorsanız, kırmızı et tüketiminizi azaltmanız faydalıdır fakat tamamen sıfırlamanız doğru bir hareket değildir. Haftada bir kez mutlaka kırmızı et yiyin. Kırmızı et hazırlayacağınızda yağlarından tamamen arındırılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Kırmızı etlerde bulunan hayvansal yağlar kalp ve damar tıkanmalarına sebep olabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.