Burun Estetiği Nedir

0 47

Burun estetiği cerrahi bir işlemdir. Tıp dilinde diğer adı ‘’rinoplasti’’ olarak bilinmektedir. Rinoplasti operasyonu ile buruna yeni bir şekil kazandırılmaktadır. Bireylerde bulunan tıbbi sorunların giderilmesi ya da sadece burun özelliklerinin daha iyi hale getirilmesi amacıyla bu işlem yapılmaktadır. Yani bazen ciddi bazen de keyfi boyutlarda gerçekleşebilmektedir. Burun görüntüsünün iyileşmesi amacıyla her yıl pek çok insan rinoplasti ameliyatı yaptırmaktadır.

Burun Şekli Nasıl Olmalıdır?

Burun şekli yüz tipi ile uyumlu olmaktadır. Eğer burunda göze hoş görünmeyen bir kemer varsa, burnun uç kısmında aşırı derecede sarkıklık mevcutsa, burun kalınlığı normal değilse ya da kişiyi huzursuz eden bir durum söz konusu ise bu ameliyat çözüm olabilmektedir. Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi sayesinde burun daha düz ve kusursuz hatlara kavuşmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rinoplasti işleminde yapılan kesiklerin çoğu burun içinden yapılmaktadır, dışarıdan belli olma ihtimali zayıftır. İşlem boyunca belirli miktarda kıkırdak ve kemik çıkarılır. Ameliyat sırasında burun içine tampon yerleştirilebilmektedir. Bu tampon ameliyattan sonraki sabaha kadar burunda kalmaktadır. İşlem esnasında uzun kemiklerin sabit kalması amacıyla buruna atel yani bir çeşit yardım malzemesi takılmaktadır. Buruna takılan bu atel yaklaşık yedi gün boyunca burunda kalmaktadır. Ameliyattan sonra ilk hafta buruna bant yapıştırılır. İşlemin ardından şişlik ve morluk meydana gelme ihtimali vardır ancak bu belirtiler yaklaşık iki hafta içinde ortadan kaybolmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.